Ev dekorasyonunda renk uyumu ve renk paleti belirlemek olmazsa olmazlarımızdandır. Odanızın dekorasyonunda rengini seçerken en sevdiğiniz rengi ana renk olarak belirlemek ve etrafına farklı renkler eklemek işinizi oldukça kolaylaştırır. Bunun için birkaç küçük ipucu almaya ne dersiniz?

Ev dekorasyonu renk seçimi için öncelikle kendi renk paletinizi belirleyin…

Sevdiğiniz mağazalardaki yastık koleksiyonlarına bir göz atın, dikkatinizi çeken herhangi bir desen yol gösterici olabilir.

Gardırobunuzdaki ya da aksesuar mağazalarındaki eşarplar da size ilham verebilir.

Sevdiğiniz tabloya hâkim olan renkler neler? Fotoğraflayın.

İster çekmecenizden, ister mağazadan, ister internetteki bir alışveriş sitesinden dikkatinizi çeken takılar da; taşları ya da metal aksanları ile harika bir kombin yaratabilir. Bir göz atın…

İşte renk paletiniz.

Renklerinizi belirlediniz, peki oranlar nasıl olmalı?

Öncelikle mekânın renk dengesini sağlayabilmek için ana rengi alanın tamamının %60’ı olacak şekilde, ikincil rengi %30’a yakın oranda ve mekâna enerji katacak ufak dokunuşların rengini de %10 oranında kullanmayı önemseyin.

Salonunuzda bu dengeyi oluşturabilmek için; duvarlar, halı ve koltuklar; perdeler, sehpa ve berjerler; kırlentler, aksesuarlar ve tablolar şeklinde gruplama yapabilirsiniz.

Zemin rengiyle birlikte metallerin rengini de bu oranlara dâhil etmeyi ihmal etmeyin.

Mekânınızı komple yenileme sürecindeyseniz odaları birbirine bağlamak adına renk paletinin ana rengini duvarlarda kullanarak diğer renklerden oluşan açık koyu tonlarda objeleri her odada farklı bir yerde konumlandırarak tasarım bütünlüğü oluşturabilirsiniz.

Dekorasyon tutkunları için çok daha fazla oda tasarlama fikileri, FikirAl Ev Dekorasyon 3D mobil uygulamamızın ilham al sayfalarında sizleri bekliyor… Durmayın, keşfedin!

Leave a Reply