Dar ve küçük mekanlarda da fonksiyonellikle birlikte estetik unsurları buluşturabileceğimiz dekorasyon amaçlı oda tasarlama fikirlerine ihtiyaç duyuyoruz. Gelin küçük yaşam alanlarınız için nasıl bir mekan tasarımı planlayacağınızı birlikte keşfedelim.

Duvarlarda beyaz renk yerine farklı bir renk tercih etmek isterseniz, zemin-duvar ya da duvar-tavan ikilisinde aynı rengi tercih etmeniz mekânı daha geniş gösterecektir.

Nötral renklerde ve desenlerde, soft, aynı renk koltuklar tercih ederek ferah bir dekorasyon yaratabilirsiniz. Yastıklar, koltuk şalları, vazo, aydınlatmalar gibi diğer unsurları kullanarak ortama  hareketlilik katabilirsiniz.

Berjerler; dekorasyonunuza renk, doku ve stil katmak için idealdir. Berjer seçerken kütle formlarından ziyade küçük, sırtı alçak, ayakları görünen modeller tercih etmeniz odaya giren ışığın kesilmemesini sağlar. Akrilik detaylı modeller görsel olarak alan kaplamayacağı gibi tasarımınızdaki şık detay olarak yerini alacaktır.

Halı tercihinizde büyük, yumuşak dokulu, desensiz modeller tercih etmeniz odayı olduğundan daha geniş ve ferah gösterecektir.

Duvarın en yüksek noktasından asacağınız perdeler yükseklik algısını arttıracağından dolayı mekânı geniş gösterir. Perdelerle duvar renkleri aynı olduğunda genişlik hissi maksimuma ulaşır. Yine aynı şekilde renk katmak amacıyla şerit ya da benzeri detayları üst kısımda tercih etmek gözü yukarı odaklayacağından mekânı geniş gösterecektir.

Geniş aynaları özellikle pencereden gelen ışığı yansıtacak alanda kullanmak ideal olacaktır.

Küçük alanları şık ve güzel dekore etmenin en etkili yollarından biri, gösterişli mobilyalar yerine sade seçimler yaparak odada ferah hissi uyandırmak ve istenilen şıklığı yumuşak tekstil dokuları, tasarım aydınlatmalar, kaliteli halılar ve yansımalı yüzeyli bir orta sehpa ile sağlamaktır.

Yerden aksesuarlar odada sıkışıklık hissi uyandıracağından bunun yerine tek, uzun bir saksı bitkisi tercih ederek doğanın tazelenmiş havadar etkisini evinize taşıyabilirsiniz.

Çok daha fazla Oda tasarım veya iç dekorasyon fikirleri için siz de Fikiral Ev dekorasyon 3D mobil uygulamasını telefonunuza indirebilir veya diğer blog yazılarımıza göz atabilirsiniz. Stillerden, ipuçlarına ev dekorasyonu ve her türlü oda tasarımına ilişkin örneklere ulaşabilirsiniz..

Leave a Reply