Oda Dekorasyonu Hakkında Tasarımcıdan Notlar…

Evinizi dekore ederken nelere dikkat etmeniz gerektiğinden; dikkatinizden kaçan dekorasyon hatalarından ve daha iyi bir oda dekorasyonu için neler yapabileceğinizden bahsetmeye ne dersiniz?

Aşağıda sizin için içmekan tasarımı uygulamalarında karşılaşabileceğiniz yanlışlardan ve çözüm önerilerinden birkaç örnek derledik.

Odada desenleri yarıştırmak…

Yaşam alanına hâkim olacak desen seçimi; oda tasarımının temel ögelerinden biridir. Halı, yastık, perde, koltuk, sehpa yüzeyi, duvar kaplamaları… Tüm bunlar dekorasyonun en önemli unsurlarını oluştururken; başrolü hangisine vereceğinizde kararsız kaldınız ve birden fazla desen seçiminde bulundunuz. Bu uygulama şüphesiz dekorasyonda dikkatten kaçan hatalardan bir tanesi olacaktır. Size önerimiz, başrolü en sevdiğinize verin ve diğerlerini derecelendirin. Desen sevenlerdenseniz ve gönlünüzü kaptırdığınız baskın bir deseniniz varsa aynı mekânda iki, üç deseni belli bir renk paleti içerisinde orta ve küçük ölçüde bir arada tercih edebilirsiniz. Ancak gözden kaçırmamanız gereken en önemli unsur; tercih edeceğiniz desenler mekânın genel havası ile uyumlu ve baskın deseninizin yanında sakin kalmalıdır.

Duvarı gözetmeden tablo kullanmak…

Dekorasyonda yapılan yanlışlardan bir tanesi de dekore edilen mekânda tablo için kullanılacak duvarı dikkate almadan tablo seçimi yapmaktır. Bu konuda size önerimiz duvarınızın şekline uygun formda bir tablo tercih etmenizdir. Duvar dikdörtgen bir alan ise dikdörtgen; kare bir alan ise kare formunda bir alan tasarlayın. İster çoklu ister tek tablo olsun; tablolarınızı asarken tabloların orta noktasının göz hizasına gelmesine ve alt sınırlarının süpürgeliğe paralel bir çizgi oluşturmasına dikkat edin.

Kısa perdeler kullanmak…

Duvar ölçüsüne uygun uzun tüller ve perdeler tercih etmek odayı daha geniş göstereceği gibi dekorasyonunuza şıklık katacaktır.

Yerden aksesuar kullanmak…

Aynı alanda birden fazla yerden aksesuar tercih etmek, mekânda sıkışıklık hissi yaratabilir. Bunu önlemek için yer aksesuarlarınızı odanın değişik bölgelerinde kullanmak yerine tek bir alanda gruplamanız daha uygun olacaktır. Unutmayın, eşyalar arasında anlamlı boşluklar yaratmak ferah bir görüntü elde etmenizi ve dekorasyonunuzdan daha güzel sonuç almanızı sağlar.

Tüm eşyalar aynı yükseklikte…

Odaya girdiğinizde eşyalar arasında uzunlu kısalı bir denge oluştuğundan emin olun. Örneğin odanın bir köşesinde boyut yaratmak için bir saksı bitkisi ya da bir kitaplık konumlandırabilirsiniz. Uzun, dikey bir ayna tercih etmek de odadaki dengeyi yakalamanıza yardımcı olacaktır.

Çok daha fazla Oda tasarım veya iç dekorasyon fikirleri için siz de Fikiral Ev dekorasyon 3D mobil uygulamasını telefonunuza indirebilir veya diğer blog yazılarımıza göz atabilirsiniz. Stillerden, ipuçlarına ev dekorasyonu ve her türlü oda tasarımına ilişkin örneklere ulaşabilirsiniz..

Leave a Reply